Яку ОС вибрати для сервера?

Яку ОС вибрати для сервера?

11.11.2020
6899
6 хв.
Deltahost Блог Корисне про хостинг Яку ОС вибрати для сервера?

Правильно підібрана серверна операційна система — ключ до ефективної безперебійної роботи. Слід враховувати цілий набір характеристик і параметрів, щоб зробити коректний вибір. Розберемося, які є типи ОС і в чому полягають їх відмінності.

Головні критерії вибору ОС для сервера

Віндовс і Лінукс

Яку б операційну систему ви не вибрали, вона буде належати до одного з сімейств: Linux або Windows. Перш ніж визначатися з конкретною операційною системою, слід розуміти, на які критерії спиратися. Принципове значення мають такі параметри:

  • вартість — необхідно заздалегідь з’ясувати, скільки коштує застосування того чи іншого варіанту (також є безкоштовні операційні системи);
  • надійність — про відповідність цьому критерію, як правило, говорить репутація серед користувачів;
  • частота оновлень — дізнайтеся, наскільки регулярно публікуються нові версії і всілякі доповнення;
  • комфорт застосування — є ОС з інтуїтивно зрозумілим інтерфейсом, а є варіанти, з якими можуть розібратися тільки професіонали з досвідом системного адміністрування.

Важливо вирішити, для яких фунцій вам потрібна операційна система. Наприклад, для односторінкового сайту-візитки і для великого інтернет-магазину з онлайн-оплатою часто потрібні абсолютно різні варіанти.

Основні типи серверних операційних систем

Операційні системи

Функціонування сервера грунтується на роботі певної операційної системи. Можливо кілька популярних рішень.

Windows Server

Практичне рішення, особливо для зберігання файлів. Не варто порівнювати Віндовс Сервер зі звичною операційною системою Windows, що встановлена на більшості персональних комп’ютерів.

Серед беззаперечних переваг серверної версії — універсальність. Так, система використовується для:

  • додатків;
  • поштових серверів;
  • файлових серверів.

Проте, зона ризику Windows Server пов’язана з безпекою. Більшість вірусів написана саме для атаки на програмне забезпечення Microsoft, через що потенційно знижується рівень захисту ОС. Однак останні версії операційної системи мають більш високий рівень безпеки, також існують якісні антивіруси.

FreeBSD

Найстаріша і досить надійна операційна система, безперечною перевагою якої є відсутність плати. У зв’язку з цим велика кількість серверів працюють саме на FreeBSD. Надійність, якість, гнучкість налаштувань — також в числі сильних сторін системи.

Однак актуальність даної ОС з часом втрачається, а відсутність достатньої кількості чітких інструкцій ускладнює адміністрування.

Debian

ОС, що є дистрибутивом Linux. Вважається універсальною і застосовується як на серверах, так і на звичайних персональних комп’ютерах.

Цей варіант здатний забезпечити безперебійну і стабільну роботу, тому вважається хорошим рішенням для сервера. Ключовим недоліком є те, що поновлення цієї операційки випускаються надзвичайно рідко.

Red Hat Enterprise Linux

Система, особливо актуальна при корпоративному застосуванні, досить популярна і безпечна. Red Hat Enterprise Linux характеризується комерційною підтримкою дистрибутива.

Слід враховувати, що застосування можливе тільки на платній основі. Нові версії презентуються один раз в три роки.

CentOS

Схожа за характеристиками з попереднім варіантом, але при цьому працює на безкоштовній основі. Швидкий менеджер YUM-пакетів, підтримка всіх основних хостингових адмінпанелей, велика кількість форумів з корисною інформацією про CentOS. Серед недоліків — рідко оновлюється ПЗ.

Ubuntu

Простий безкоштовний варіант, допустимий при відсутності серйозних навантажень. Зрозумілі керівництва, моментальна доступність до використання і відмінний рівень захищеності.

Відмінності операційних систем Windows і Linux

Віндовс і Лінукс

Вирішуючи, яку операційну систему вибрати для сервера, доведеться віддати перевагу Windows або Linux-варіанту. Ці дві групи операційних систем мають ряд суттєвих відмінностей, які відіграють принципову роль при підборі відповідного рішення.

Ядро

У кожного типу операційної системи яро побудовано по-різному.

У Linux систем ядро має такі властивості:

  • ядро — це моноліт, реалізований у вигляді одного файлу, — якщо виникне потреба в удосконаленні функцій ядра, застосовуються модулі;
  • взаємодіє з програмами за допомогою системних викликів — завдяки стандартизації цього процесу програмне забезпечення без змін може працювати на різних Linux-системах;
  • має вбудовані драйвери — так як програми розташовуються в просторі користувача з урахуванням графічної оболонки, підвищується рівень безпеки.

З Windows ситуація кардинально відрізняється. Ядро має такі характеристики:

  • включає велику кількість фрагментів бібліотек dll, при цьому кожна частина несе свій функціонал;
  • цілком відсутнє використання системних викликів;
  • програми користувачів застосовують спеціальні бібліотеки, що викликають в свою чергу функції з ntdll.dll;
  • управління драйверами здійснюється за допомогою бібліотеки hal.dll, кожен драйвер окремо підключається до ядра;
  • система піддається адаптації до різного програмного забезпечення.

Незважаючи на високий рівень адаптивності ядра Windows, потрібно враховувати, що продуктивність даної системи набагато нижче, ніж у Linux.

Файлова система і диски

Різниця в особливостях функціонування файлових систем Windows і Linux також є суттєвою.

Linux пропонує такі можливості:

  • початок роботи з основного каталогу розділу системи з подальшим підключенням дисків, розташованих в необхідних підкаталогах;
  • сортування файлів по каталогам з урахуванням типу;
  • розташування пристроїв зберігання за алфавітом, а розділів — в нумерованих списках.

Файли в Windows розміщуються з такими особливостями:

  • аналогічна Linux класифікація розділів і дисків, проте з приховуванням даної інформації (ми бачимо, наприклад, диски C і D);
  • розташування кожної програми в окремій директорії з наявністю налаштувань, ресурсів і файлів.

Зазвичай, файлова система Windows більш комфортна для початківців.

Зберігання налаштувань

Говорячи про особливості зберігання налаштувань, важливо враховувати не тільки комфорт для користувачів, але і питання безпеки. У випадку з Лінукс настройки мають наступні характеристики:

  • зберігаються в стандартних файлах;
  • застосовуються для всіх користувачів;
  • у випадку з програмними настройками — розміщені в прихованих підкаталогах.

Windows пропонує дещо інше рішення:

  • налаштування збережені у реєстрі;
  • є поділ по ключам і гілках, завдяки чому можна забезпечити оперативний доступ;
  • можливо змінювати налаштування ПО в віддаленому режимі.

Незважаючи на те, що обидва варіанти рішень є безпечними, у випадку з Віндовс є очевидний недолік — відсутність можливості перенесення налаштувань.

З точки зору зберігання налаштувань плюси і мінуси є як в Windows-, так і в Linux-системах.

Особливості управління програмами і оновленнями

Якщо в питанні особливостей зберігання налаштувань системи знаходяться на рівних, то з керуванням оновленнями і програмами — дещо інша ситуація. Вибираючи сервер з ОС Лінукс, зверніть увагу, що:

  • є в наявності репозиторії пакетів програмного забезпечення;
  • потреби завантажувати з інтернету ПО немає, що забезпечує високий рівень безпеки і безперебійності оновлень.

Windows має такі характеристики:

  • потреба в самостійному завантаженні інсталяції програмного забезпечення;
  • самостійне оновлення програм.

Таким чином, в цьому питанні операційні системи Linux наділені більш вагомими перевагами.

Отже, порівнявши всі особливості операційних систем на базі Лінукс і Windows, приходимо до висновку, що однозначного лідера немає. У той час як одних користувачів привертає зручний і простий інтерфейс Windows, інші роблять ставку на гідні характеристики і безпеку Linux.

Масштаб і специфіка сайту, рівень підготовки фахівця, який буде займатися адмініструванням, також впливають на остаточний вибір. До того ж необхідно визначитися, який вид хостингу вибрати: Virtual Hosting, VPS (VDS), Dedicated Server.

Який би варіант не підійшов, хостинг-провайдер Дельтахост готовий зробити вигідну пропозицію — якісні послуги оренди Windows VPS і Linux VPS. Щоб отримати додаткову інформацію, звертайтеся до представників компанії.

У цій публікації
Поділитися з друзями

Deltahost
Deltahost - Facebook