Типи мережевих протоколів і їх призначення (HTTP, IP, SSH, FTP, POP3, MAC)

Типи мережевих протоколів і їх призначення (HTTP, IP, SSH, FTP, POP3, MAC)

12.10.2020
48438
6 хв.
Deltahost Блог Корисне про хостинг Типи мережевих протоколів і їх призначення (HTTP, IP, SSH, FTP, POP3, MAC)

Майже всі комп’ютери світу сьогодні підключені до інтернету, і робота в мережі здійснюється за допомогою мережевих протоколів. Однак далеко не всі користувачі знають, що таке мережевий протокол, в чому полягає призначення і які особливості кожного з типів. В цій статті відповімо на ці питання.

Що таке мережевий протокол?

Мережевий протокол

Мережевий протокол — це комплекс установок, завдяки яким визначається і регулюється процес інформаційного обміну між комп’ютерами, підключеними до інтернету. Протокол в певному сенсі вважається мовою, необхідною машинам для взаємодії. Серед його ключових особливостей — структурованість і стандартизація.

Типи мережевих протоколів

Типи мережевих протоколів

Функціонування мережі ґрунтується на роботі відразу декількох протоколів, наявних на різних рівнях. Виділяють такі рівні протоколів:

  • фізичний — середовище, де здійснюється обмін даними, на цьому рівні трансформуються в бінарний код електричні імпульси, які далі передаються на більш високі рівні (на даному рівні функціонують медиаконвертери, сигнальні ретранслятори, хаби);
  • канальний — рівень, на якому дані передаються на хост з метою обробки, а щоб ідентифікувати інформацію, застосовується MAC-адреси;
  • мережевий — актуалізуються IP-адреси, завдяки яким в інтернеті ідентифікуються користувачі, дані надходять пакетами;
  • транспортний — в обов’язковому порядку здійснюється доставка пакетів до адресатів, протокол відстежує цілісність і коректність донесення інформації, для цих цілей використовуються алгоритми фрагментування або об’єднання;
  • сесійний — протоколи забезпечують підтримку мережевого сеансу, синхронність початку і кінця з’єднання, а також перевіряють дозволи на доступ;
  • репрезентативний (рівень представлення) — отримана інформація декодується або кодується, файли розпаковуються або стискаються, тобто здійснюється переклад даних на рівень, який підійде конкретному браузеру (з додатком);
  • прикладний — відбувається регулювання зв’язку користувачів і мережі, даються дозволи на доступ, реалізовується робота протоколів вищого рівня.

Дані типи представлені в порядку ієрархії, тобто з дій, які здійснюються на нижчому рівні, випливають алгоритми нового рівня.

Особливості та призначення поширених мережевих протоколів

Призначення мережевих протоколів

Різниця між мережевими протоколами буде більш наочною, якщо порівнювати найбільш популярні види, розібратися з особливостями і функціями кожного.

HTTP

Hyper Text Transfer protocol є основним для функціонування всіх інтернет-ресурсів. Завдання даного протоколу — надання можливості запиту ресурсів, які потрібні в віддаленій системі (наприклад, файлів).

HTTP вважається клієнт-серверним протоколом, що означає надсилання даних однією конкретною стороною. Головні особливості HTTP пов’язані з:

  • простотою — алгоритми легко сприймаються людьми;
  • розширюваністю — досить навіть звичайного узгодження між клієнтами і серверами, щоб поміняти щось в семантиці;
  • сесійній — між запитами відсутній послідовний зв’язок, на кожній сесії можна ділитися певним контекстом;
  • транспортним рівнем — завдяки управлінню на транспортному рівні протокол знаходиться за межами HTTP.

За допомогою HTTP можна управляти кешем, аутентифікацією, проксі, а також сесіями. Однак останнім часом актуальна тенденція переходу сайтів з HTTP на HTTPS, що допомагає підвищити рівень довіри до інтернет-ресурсу.

IP

Internet Protocol є протоколом маршрутизації на мережевому рівні TCP/IP. Завдяки IP стало можливим об’єднати у всесвітню мережу різні комп’ютерні мережі. Головною метою протоколу є доставка пакетів між різноманітним мережевим обладнанням. У числі характерних властивостей:

  • відсутність надійності — гарантію доставки без помилок забезпечують на більш високих рівнях протоколів, в той час як IP не виключає дублі, пошкодження, порушення порядку та навіть відсутність надсилання даних;
  • унікальність — для кожного комп’ютера існують окремі IP-адреси, завдяки яким машини знаходять і ідентифікують один одного в інтернеті;
  • фрагментованість — протокол проходить через різноманітні канали доставки, і в разі перевищення можливостей певних вузлів передбачено дроблення пакетів.

Даний алгоритм реалізований за допомогою таких видів, як IPv4 і IPv6. У моделі TCP/IP він відноситься до мережевого рівня.

SSH

Протокол Secure Shell реалізований на рівні додатків і призначений, щоб дистанційно керувати системою за допомогою захищеного каналу. Даний варіант застосовується в роботі багатьох технологій. Підключення по SSH включають такі особливості:

  • шифрування — характерна властивість SSH — авторизація по ключу, тобто відбувається кодування всього трафіку, в тому числі паролів, за допомогою різних алгоритмів;
  • безпеку — це властивість випливає з попереднього, так як завдяки шифруванню збільшується надійність віддаленої роботи;
  • можливість стиснення — ця особливість актуальна при передачі інформації.

Копіювання файлів по SSH дозволяє підвищити рівень захисту при передачі інформації. Secure Shell вважається протоколом прикладного рівня, і його пряме призначення — забезпечення віддаленого доступу.

FTP

File Transfer Protocol — один з найстаріших прикладних варіантів. Протокол FTP служить для доступу до віддалених хостів і передачі програмного забезпечення. Щоб точніше розуміти, що таке FTP, слід розібратися з його особливостями. Так, властивості протоколу мають на увазі:

  • результативність — протокол гарантує надсилання або видачу помилки, так як застосовується квотна система;
  • варіативність шифрування — в різних випадках можливі або анонімні підключення, або передача паролів і логінів відкритим текстом;
  • вбудовану аутентифікацію — користувачі автентифіковані за замовчуванням;
  • застосовується декілька портів — FTP-протокол як мінімум застосовує подвійне підключення.

Завдяки бінарному режиму передачі (аналогічна особливість є у HTTP) зменшуються витрати трафіку і час, необхідних для надсилання великих файлів.

POP3

Post Office Protocol Version 3 — стандартний варіант на прикладному рівні, який використовується клієнтами email-сервісів. Головне завдання POP3 — забезпечити отримання пошти з віддаленого сервера за допомогою TCP-з’єднання.

Крім цього стандарту, щоб отримати електронну пошту, також використовується IMAP. Як правило, на сучасних клієнтах реалізовані обидва варіанти. Особливості POP3:

  • постійний доступ до листів, які збережені на комп’ютері (навіть якщо немає зв’язку з мережею);
  • відкриття вкладень одночасно з повідомленням;
  • постійне звільнення пам’яті ящика — листи перевантажуються на жорсткий диск комп’ютера.

Проте, крім переваг, є істотний недолік — ризик зараження вірусами комп’ютерів користувачів. Також може знадобитися досить частий бекап. Щоб правильно організувати резервне копіювання даних, необхідно заручитися підтримкою надійного хостинг-провайдера.

MAC

Media Access Control є протоколом, розміщеним на низькому рівні. Його завдання полягає в тому, щоб ідентифікувати пристрої локальних мереж. Властивості MAC мають на увазі:

  • унікальність — для кожного пристрою є унікальний MAC-адреса, яка спочатку задана виробником;
  • захист від помилок — завдяки створенню і перевірці алгоритмів забезпечується додатковий захист на цьому рівні;
  • контроль — MAC контролює доступ до фізичного середовища передачі.

Механізми управління доступом до каналу на MAC-рівні реалізовані як метод множинного доступу. Таким чином, відразу кілька станцій можуть застосовувати одне й те ж фізичне середовище.

Поширені порти мережевих протоколів

Порти представлені цілими позитивними числами, які записуються в заголовках протоколів. Знання цієї інформації допоможе для правильного налаштування, розширенні можливостей і посилення безпеки під час налаштування роботи в мережі. У представленій далі таблиці є дані про популярні порти.

Номер порту і протоколОпис
8080/TCPHTTP, застосовується проксі-серверами
3128/TCP
443 / TCP, UDPHTTP, за допомогою TLS або SSL
80 / TCP, UDPHTTP
53 / TCP, UDPDNS
30000-35000FTP (пасивні порти)
21/TCPFTP (для передачі команд)
20/TCPFTP-data (для надсилання інформації по FTP)

Вибір правильного протоколу і порту дозволяють оптимізувати роботу системи і убезпечити з’єднання. Якщо протоколи не узгоджені між собою, веб-ресурси будуть працювати некоректно і давати постійні збої.

Правильна настройка допоможе домогтися максимального результату від сервісу хостінгового провайдера. Щоб отримати професійну консультацію і замовити послуги оренди серверів, звертайтеся до представників хостинг-провайдера Дельтахост.

У цій публікації
Поділитися з друзями

Deltahost
Deltahost - Facebook