Багато користувачів давно зберігають свою інформацію в «хмарі». Ця концепція є основою безлічі сервісів, включаючи соціальні мережі, електронну пошту та ін. Ця «хмара» — не що інше, як центри обробки даних для зберігання багатьох терабайт інформації, або так звані дата-центри.
Інфраструктура дата-центру, що гарантує надійність і безперебійність роботи обладнання, ― це складна інженерна система. Будівлі ЦОД є свого роду фортецею. Вони використовують електрики стільки, скільки було б достатньо для невеликого міста. По всій земній кулі розташована безліч дата-центрів, ТОП-3 найбільших із них розглянемо нижче.
Дата-центр Digital Beijing (Пекін)
Найбільший дата-центр у світі Digital Beijing розташований у Пекіні. Унікальну 11-поверхову будівлю китайці побудували для Олімпійських ігор 2008 року в Пей-Чжу. У ньому поєднані функції інфоцентру й автоматичного техконтролю. На додаток до вражаючих потужностей архітектура центру теж є дуже цікавою. Куб із бетону плаває на гладкій поверхні води, а на його стіні утворюються світлові канали у вигляді штрих-коду. Об’єкт оточує скляна стіна, яка затримує проникаюче тепло, таким чином знижуючи витрати на охолодження систем. По периметру і у внутрішніх приміщеннях використовуються тільки світлодіодні освітлювальні прилади.
Дата-центр Apple (Мейден, США)
Один із найбільших дата-центрів у світі ― дата-центр концерну Apple, розташований у місті Мейден, штат Північна Кароліна (США).
Цей ЦОД розміщений на площі 46,45 тис. квадратів. Компанія Apple все частіше використовує поновлювану енергію. Площа сонячних панелей в окрузі складає 400 тис. квадратних метрів. Ці батареї забезпечують електричною енергією понад 50 % усього устаткування центру. Інша енергія, необхідна для роботи центру обробки даних, поставляється сусіднім заводом, який як паливо використовує біомасу.
Потужності цього гіганта настільки переконливі, що частину серверів здають в оренду організаціям, які не потребують власного дата-центру. Компанія також надає велике значення безпеці інформаційних даних і, звичайно ж, захисту довкілля.
Дата-центр Сітігрупп (Франкфурт, Німеччина)
Один із найбільших дата-центрів Citigroup був побудований у Франкфурті у 2008 році і визнаний найбільш екологічним у світі. Дата-центр, розроблений фірмою Arup Associates, виглядає фантастично: фасад будівлі покритий травою, яка живиться дощовою водою. На території розташовані зелені парки для працівників. Крім того, Citi Data Center ― перша будівля в Німеччині, що має Platinum LEED Certification. Це означає, що проект поєднує ефективне вживання поновлюваної енергії з найменшим впливом на довкілля.
Дата-центр Ebay, Фінікс (США)
Будувати дата-центр в Аризонскій пустелі, яка є одним з найспекотніших місць на планеті була ідеєю на межі авантюри. ЦОД вимагає постійного охолодження, а це проблематично зробити коли на дворі до +50°С. У той час коли інші великі компанії будують дата-центри в прохолодніших місцях ближче до джерел води, інженери Ebay змогли домогтися того, що дата-центр працює навіть при температурі +46°С. Успіх такого амбітного плану був досягнутий завдяки інноваційним розробкам. Сервера розташовуються у спеціальних контейнерах з високою енергоефективністю. Устаткування всередині контейнерів постійно охолоджується, а майже вся енергія витрачається на роботу серверів, а не на охолодження.
Google у Фінляндії
Google є однією з провідних компаній у сфері інформаційних технологій і її дата-центри розміщені в різних регіонах планети. Дата-центр побудований в м. Хамина в Фінляндії, розташований на березі Фінської затоки не випадково. Холодна морська вода використовується для охолодження серверів та мережевого обладнання. Дата-цент розміщений в двох корпусах один з яких — колишня паперова фабрика.
Telehouse West в Великобританії
Telehouse — британська компанія спеціалізується на здачі в оренду обчислювальних потужностей. Світова тенденція орієнтована на використання відновлюваної енергії не обійшла стороною і компанію Telehouse. Дата-центр розташований в Лондоні, і хоча біля нього немає ні сонячних панелей ні вітряних електростанцій, його живлення здійснюється виключно «зеленою» енергією. Telehouse купують електроенергію у компанії SmartestEnergy, яка займається перекупкою і постачанням електроенергії від поновлюваних джерел. Так що можна сказати що дата-центр працює на енергії сонця і вітру.
Verne Global в Ісландії
Дата-центр Verne Global в Рейк’явіку також можна віднести до «зелених». Він повністю забезпечується електроенергією від гідроелектростанцій і енергією від геотермальних джерел. Примітно, що всього один гейзер виробляє 10 мегават чистої енергії. Зокрема, частина ресурсів цього дата-центр використовує автоконцерн BMW. Найпотужніші обчислювальні ресурси задіяні для аналізу емпіричних досліджень, аналізу краш-тестів і розрахунку аеродинамічних форм нових автомобілів. Інші компанії також орендують обладнання цього дата-центру.
Hewlett-Packard в Великобританії
Тенденція будувати дата-центри в регіонах з холодним кліматом викликана прагненням скоротити витрати на кондиціонування приміщень і охолодження устаткування. Дата-центр розташований на півночі Англії, де протягом усього року зберігається переважно холодна погода. Це дозволяє використовувати холодне повітря Північного моря для охолодження і підтримувати постійну температуру в приміщеннях дата-центру. Зниження витрат на кондиціонування — до 40%. Так само дата-центр використовує енергію вітряних електростанцій розташованих неподалік. Примітно, що для роботи кліматичних систем використовується дощова вода, зібрана з даху дата-центру.
IBM в США
Дата-центр IBM в кампусі Сіракьюського університету в штаті Нью-Йорк — був побудований на заміну старого приблизно такої ж потужності. При цьому енергоспоживання було знижено більш ніж в 2 рази за рахунок застосування сучасних технологій. Дата-центр живиться від власної електростанції. Електростанція працює на газу, а електроенергію виробляють 12 турбін. Електростанція була спроектована спеціально для цього проекту. Її ефективність помітно вище звичайних газових електростанцій. Цей проект втілений в життя завдяки новаторським технічним рішенням IBM.
Amazon (Ашберн, Вірджинія)
Amazon — найбільша компанія в сфері надання хмарних технологій приділяє особливу увагу забезпеченню працездатності ресурсів своїх клієнтів при виникненні технічних неполадок навіть в декількох дата-центрах одночасно. Для цього Amazon створив Availability Zones — цілий регіон в якому знаходяться більше 20 дата-центрів. Availability Zones знаходиться в Північній Вірджинії. Саме мережу дата-центрів і забезпечує безперебійну роботу обчислювальних потужностей Amazon.
NSA (Юта)
Спеціалізований Центр обробки даних ініціативи розвідувального співтовариства по всеосяжної національної кібербезпеки. Вартістю 1,5 мільярда доларів працює виключно на потреби Агентства Національної Безпеки США. Дата-центр розташований в штаті Юта, займає площу близько 1 мільйона квадратних футів (150 тисяч квадратних метрів) — третій за розміром серед найбільших дата-центрів у світі. Потужна система резервних генераторів гарантує безперебійний доступ до даних, а система кондиціонерів підтримує необхідний температурний режим комп’ютерів дата-центру. Хоча дані з цього дата-центру засекречені, експерти вважають, що сумарна ємність носіїв інформації в дата-центрі може досягати 3-12 ексабайт.
Facebook (Прайнвілл, Орегон)
Прайнвілл в штаті Орегон — місце розміщення найбільшого кампусу ЦОД соціальної мережі Facebook. Будівництво обійшлося більш ніж 750 мільйонів доларів США. Загальна площа кампусу ЦОД соціальної мережі Facebook в Прайнвілле становить понад 290 тис. Квадратних метрів. Також дві сонячні ферми, будуть забезпечувати будівлі на кампусі ЦОД екологічно чистою сонячною електроенергією на 100%. Прайнвілл був обраний для будівництва першого власного дата-центру Facebook ще в 2010 році. Незабаром на місцевому кампусі соціальної мережі буде працювати в цілому сім будівель.
Microsoft (Бойдтон, Va)
Гігантський дата-центр Microsoft розташований в маленькому містечку з населенням всього 400 чоловік. У Бойдтоне побудований ЦОД з використанням модульної технології. Автономні модулі можуть працювати в будь-яких умовах. Загальна вартість найбільшого дата-центр Microsoft складає приблизно $1,7 млрд. За запевненнями Microsoft обслуговує дата-цент кілька десятків фахівців.
Google (Каунсил-Блафс, Айова)
Корпорація Google в числі перших стала надавати послуги хмарних технологій. Google постійно розвиває свою інфраструктуру дата-центрів, що вимагає колосальних фінансових вкладень. В середньому корпорація щорічно витрачає близько півмільярда доларів на розвиток інфраструктури. Дата-центр в Консіл-Блафс обійшовся корпорації Google близько 1,5 мільярда доларів. Загальне енергоспоживання дата-центрів в Консіл-Блафс оцінюється приблизно в 105 МВт.
Switch SUPERNAP (Лас-Вегас)
Компанія Switch побудувала в Лас-Вегасі найбільший кампус дата-центрів. Supernap, так названий кампус, — це проект, що складається з трьох майданчиків, SUPERNAP 7, SUPERNAP 8, SUPERNAP 9. Загальна площа комплексу складе приблизно 135 тисяч квадратних метрів. Це проект, який відповідає стандарту рівня Tier IV і є зразковим об’єктом Switch SUPERNAP.
Ці IT-гіганти працюють над тим, щоб забезпечити безперебійний доступ до мережі Інтернет та надати послуги з безпечного зберігання інформації.