Красиве посилання кирилицею проста в написанні і відразу запам’ятовується. Здавалося б, це ідеальний маркетинговий хід для назви сайту. Проте, переважна більшість власників великих веб-ресурсів в Україні та інших країнах пострадянського простору як і раніше віддає перевагу традиційним доменні імена латиницею.
Причина криється в підводних каменях кириличних посилань. Спробуємо з’ясувати, які є переваги і недоліки у доменів кирилицею, щоб зрозуміти, чи потрібно гнатися за модним віянням останніх років.
Чому з’явилися кириличні домени?
Вперше кирилиця з’явилася в посиланнях на сайт в 2001 році, а в 2013-му Україні був делегований кириличний домен .укр, який став одним з найпопулярніших серед покажчиків даного типу. В першу чергу доменне ім’я, не написане звичної латиницею, орієнтоване на аудиторію, яка використовує кириличні символи.
Мета появи подібних адрес сайту — зручність. Користувачам набагато зручніше набрати в рядку браузера адресу в звичній розкладці, ніж шукати на клавіатурі написані латиницею літери. Іноді власники інтернет-ресурсів просто реєструють домен кирилицею, а потім налаштовують перенаправлення на англомовний домен.
Таким чином, причиною створення кириличних доменних імен стало бажання спростити і прискорити для користувачів процес набору посилання на сайт. Також посилання з такою зоною створювалися, щоб розширити можливості вибору імен для веб-ресурсів.
Наскільки популярні такі домени?
Традиційні доменні зони, наприклад, .ua, як і раніше не поступаються пальму першості кириличним аналогам. Зараз кількість написаних кирилицею посилань на сайт вимірюється тисячами, і тільки за перший рік з моменту створення покажчика .укр було зареєстровано 8 тис. Онлайн-ресурсів.
Проте, говорити про величезну популярності кириличних доменів не доводиться. Одним з найбільш швидкозростаючих покажчиків стала зона .рф: за кількістю зареєстрованих сайтів вона побила всі можливі рекорди. Однак загальна тенденція щодо кириличних доменів свідчить, що багато власників сайтів в період ажіотажу зареєстрували кириличні посилання, а після закінчення терміну оренди відмовилися від продовження, так як зіткнулися з підводними каменями.
Якщо говорити конкретно про домен .укр, варто відзначити його важлива відмінність від аналогічного варіанту латиницею (.ua). Щоб зареєструвати сайт з англомовним покажчиком .ua, треба представляти торгову марку, в той час як .укр доступний для всіх бажаючих. Більш детально про це ви можете прочитати в нашій статті.
Що таке Punycode?
Punycode — це метод кодування, що передбачає перетворення кириличного тексту в латиницю. Саме в такому закодованому вигляді посилання на сайт стає зрозумілою системі. За замовчуванням в усі нові браузери вже вбудований Punycode, тому переклад адрес з кирилиці на латиницю здійснюється автоматично.
У період, коли тільки з’явилася всесвітня мережа, її творці домовилися, що в доменах можуть бути тільки латинські букви, а також дефіси і цифри. Коли з’явилися домени на кириличному алфавіті, це правило залишилося незмінним. Таким чином, всі посилання, які відображаються російськими буквами, насправді в оригінальному варіанті є закодованими за допомогою Punycode. Наприклад, якби існував домен дельтахост.укр, після конвертації він отримав би вид xn-80ahdyqsedy1e.xn-j1amh.
Переваги використання кириличних імен
Створення кириличних доменів було спровоковано бажанням спростити життя користувачів, які звикли до кирилиці. Якщо говорити про головні переваги подібних посилань на веб-сайт, слід виділити такі характеристики, як:
- комфорт — люди, які погано володіють англійською (або взагалі не володіють), насилу запам’ятають написану латиницею посилання на інтернет-ресурс, а у випадку з кириличним варіантом шансів запам’ятати і коректно ввести адресу набагато більше;
- наявність більшої бази імен, які вільні, — шансів зареєструвати бажане доменне ім’я буде набагато більше, тому з’являються нові можливості для креативності;
- використання ключових слів — фахівці в сфері SEO дотримуються думки, що при додаванні в кириличну посилання релевантного ключа у онлайн-майданчики підвищуються шанси потрапити в перші рядки пошукових видач (при просуванні в Яндексі).
Серед фахівців з розкрутки сайтів довгий час був популярний міф, що факт використання кириличного домену знижує ймовірність успішного просування. В еру народження таких назв інтернет-ресурсів ця тенденція дійсно мала місце бути. На той момент в числі інструментів розкрутки були ті, які просто не розуміли кирилицю в посиланнях. Тепер подібних складнощів точно немає, і при грамотному SEO-просуванні у кириличного назви є такі ж шанси потрапити в топ, як і у англомовних доменів-конкурентів.
Недоліки і каверзи доменних імен на кирилиці
Слід визнати, що, незважаючи на очікувані перспективи, кириличні домени так і не стали повноцінною альтернативою звичної латиниці. Красива посилання на російській або українській мові — фактично маска, за якою ховається довгий і незрозумілий адреса, який ще більш складний для сприйняття, ніж оригінальне доменне ім’я англійською.
Рішення зареєструвати домен на кирилиці тягне за собою такі негативні наслідки:
- схожість посилання зі спамом — найчастіше браузери трансформують кириличний адресу за допомогою Punycode в латиницю, і таке перетворена посилання не викликає довіри у інтернет-користувачів, особливо якщо вона прикріплена для переходу з інших ресурсів, наприклад, соціальних мереж;
- нездійсненність створення корпоративної пошти — доповненням багатьох доменів латиницею стало наявність електронної пошти співробітників в форматі @ site.com.ua, але поштову адресу в Punycode поставив би хрест на репутації компанії;
- проблеми з введенням для користувачів без російської клавіатури — якщо латиниця є на будь-якій розкладці за замовчуванням, то для введення кириличної посилання без відповідної клавіатури доведеться докласти багато зусиль;
- складності з посилальними біржами — системні обмеження можуть спровокувати додаткові проблеми;
- труднощі з адмініструванням і установкою CMS — як правило, з поширеними розширеннями неполадок не виникає, чого не скажеш про самописних CMS.
В цілому інтернет-простір уже встигло адаптуватися до кириличним доменів. Але варто визнати, що, в гонитві за спрощенням користування інтернетом, творці російськомовних доменних імен спровокували нові обмеження.
Чи варто реєструвати кириличні домени?
Зваживши всі «за» і «проти» доменів кирилицею, ви зможете вирішити, чи потрібно створювати таке доменне ім’я. Коли красива кирилична посилання залишається в пріоритеті, а недоліки не такі істотні, ніхто не забороняє протестувати новомодний тренд.
До того ж, подібні домени можна застосовувати не як основні, а в якості дзеркала для звичних латинських. Ще один варіант — реєстрація з метою резервування, коли бренд хоче забронювати за собою всі можливі варіанти написання назви компанії, в тому числі і кирилицею.
Однозначно лише те, що кириличні домени можна назвати конкурентами адрес латиницею. Другий традиційний варіант не збирається здавати позицій, і більшість власників інтернет-ресурсів вибирають саме його. Серед головних достоїнств класичних адрес веб-сайтів:
- звичність — у багатьох користувачів довіру до англомовних посиланнях сформувалося майже на підсвідомому рівні, тому ймовірність переходу на таку онлайн-майданчик набагато вище;
- доступність для користувачів усього світу — якщо географія бізнесу не обмежується межами вашої країни або серед потенційних клієнтів є іноземці, реєструвати доменне ім’я однозначно треба латиницею;
- можливість створення корпоративної пошти — як обмовлялося вище, у випадку з кирилицею це не представляється можливим.
Також слід розуміти, що далеко не завжди відвідувачі приходять на інтернет-ресурс за допомогою ручного введення адреси. Пошукові запити, посилання на інші джерела та реклама нівелюють головне достоїнство доменів кирилицею перед англомовними аналогами, адже не так часто доводиться вручну набирати назву сайту.
Якщо ви прихильник класичних доменних імен латиницею, хостинг-провайдер Deltahost з радістю допоможе з реєстрацією домена. Послуга доступна для всіх користувачів, які орендують місце на хостингу. Чесні тарифи, репутація надійної компанії і зручність співпраці — тільки початок списку наших переваг.