Що таке Аптайм і чим загрожують перебої в роботі сайту?

Що таке Аптайм і чим загрожують перебої в роботі сайту?

11.11.2020
6691
7 хв.
Deltahost Блог Корисне про хостинг Що таке Аптайм і чим загрожують перебої в роботі сайту?

Безперебійна робота веб-сайту — одне з ключових вимог для проектів, пов’язаних з електронною торгівлею. Тимчасова непрацездатність інтернет-ресурсу може викликати зниження відвідуваності і, як наслідок, втрату прибутку.

Власникам сайтів і фахівцям, які займаються адмініструванням, слід відстежувати показники працездатності, щоб звести до мінімуму втрату клієнтів і збільшення збитків. Розглянемо, що таке Аптайм, як він вимірюється і перевіряється, а також як зменшити ймовірність збоїв.

Що таке Аптайм сайту?

Аптайм сайту

Аптайм (в перекладі з англ. Uptime) — часовий відрізок, протягом якого веб-ресурс працює безперервно. Ідеальні значення безперебійної роботи повинні прагнути 100%. Коли використовують поняття «аптайм», мають на увазі виражений у відсотках показник. Чим ближче він до стовідсоткового значенням, тим краще.

Важливо, що під аптаймом мається на увазі період безперервної роботи (від запуску до припинення функціонування сервера), незалежно від причин збоїв. Недоступність сайту може бути викликана багатьма чинниками. Наприклад, припинення роботи програми, поява помилки 504, перезавантаження або позапланове вимикання.

Також є термін, який є антонімом до Аптайм. Йдеться про поняття «даунтайм». Downtime вважається інтервалом, протягом якого сервер або хостинг залишався недоступним для відвідувачів. Відповідно, чим менше тривалість даного часового відрізку, тим краще для роботи веб-ресурсу.

Як вимірюється Аптайм?

Вимірювання аптайма

Параметр Uptime, як було зазначено вище, вимірюється у відсотках. Показник виражений в співвідношенні тривалості безперебійної роботи і тривалості зупинки роботи сайту.

Безумовно, ідеальний варіант — коли Аптайм дорівнює 100%. Однак фактично досягти такого результату навіть при дуже ефективній роботі хостингу неможливо, особливо якщо мова йде про тривалий проміжок часу. Аварійні ситуації та заплановані перезавантаження — цілком прийнятна практика, і ключове завдання хостинг-провайдерів — швидко відновити працездатність веб-ресурсу.

Існують усереднені показники, згідно з якими параметр аптайма не повинен бути менше 98%. Більш низькі значення з великою ймовірністю говорять про ненадійність хостингу і можуть спричинити серйозні проблеми для власників онлайн-проектів.

Що дасть правильно налаштований моніторинг сайтів?

Перевірка сайту

Перш ніж розбиратися зі способами моніторингу аптайма за допомогою спеціальних сервісів, варто зрозуміти, чому потрібно перевірити сайт на працездатність. Є кілька приводів для регулярного проведення моніторингу:

  • оцінка якості послуг, що надаються хостинговим провайдером, — ви отримаєте об’єктивний вимірюваний у відсотках показник, на підставі якого можна зробити висновки, чи є сенс продовжувати співпрацю з хостингом;
  • визначення причин низького рівня продажів — часом у власників онлайн-бізнесу складається хибне враження, що причини невисоких доходів криються в поганій рекламі або неякісних товарах, проте має місце бути і ситуація, коли клієнти просто не можуть зайти на сайт, щоб купити продукцію;
  • розподіл бюджету на SEO-просування — наскільки б якісною не була робота СЕО-фахівців, є ризик звести ефективність до нульових показників, коли веб-сайт знижує позиції ранжирування в зв’язку з частою непрацездатністю;
  • діагностика зараженості вірусами — іноді завдяки моніторингу можна з’ясувати, що на веб-ресурсі є шкідливий код, через який позиції в ведучих пошукових систем погіршуються;
  • визначення прихованих помилок — не всі помилки у функціонуванні інтернет-майданчики є очевидними, і в цьому випадку у виявленні допоможуть сервіси моніторингу.

Варто відзначити, що доцільно відстежувати роботу не тільки власного інтернет-ресурсу, але і сайтів конкурентів. Це допоможе зрозуміти, наскільки високі або низькі ваші позиції порівняно з представниками аналогічної бізнес-ніші.

На думку фахівців, в профілактичних цілях перевірку доступності онлайн-майданчики слід здійснювати кожні 10 хвилин. Такий підхід дозволяє оперативно діагностувати і усувати можливі неполадки. У цій ситуації більше шансів, що відвідувачі (в тому числі постійні) через кілька хвилин знову спробують перейти на сторінки, які на той час вже будуть працювати.

У той же час не можна виключати, що при діагностиці ви виявите помилки, що з’являються або зникають в залежності від наявності або відсутності деяких факторів. Тоді в ваших інтересах проводити моніторинг набагато частіше, як мінімум щохвилини. Також не буде зайвим розподіл діагностики, тобто здійснення перевірок в кількох точках (з використанням різних гаджетів і місць розташування). Коли вдасться усунути проблему, можна відновити стандартний режим перевірок (кожні 10 хвилин).

Чи страшні короткочасні збої у роботі?

Ноутбук

Не варто боятися нетривалих проблем з роботою веб-ресурсу. Навіть розміщення на найпотужніших і надійних хостингах не є абсолютною гарантією відсутності проблем. Але важливо бути впевненим, що неполадки вдасться відразу діагностувати і усунути.

Слід коректно налаштувати не тільки періодичність перевірки, а й частоту відправлення повідомлень. Інакше у великому обсязі однотипних повідомлень ви можете втратити дійсно важливу інформацію. Тому є сенс ввести налаштування, згідно з якими повідомлення приходять, наприклад, тільки тоді, коли помилки повторюються кілька разів поспіль.

Доступність сайту і втрати від збоїв в роботі

Незважаючи на те, що показники в 1 або 2% даунтайм здаються на перший погляд незначними, фактично такі збої є суттєвими в перерахунку тривалості на добу, тиждень або місяць.

Так, 1% даунтайм (99% овертайму) передбачає наступні значення:

  • 14,4 хвилини на добу;
  • 1,7 години в тиждень;
  • 7,2 години в місяць;
  • 3,65 дні на рік.

Відповідно, коли даунтайм становить 2% (а овертайм 98%), всі зазначені вище показники будуть в два рази більше. Якщо ж 0,5 і 99,5% — в два рази менше.

Для комерційних онлайн-проектів зниження показників овертайму стає втраченою вигодою. Особливо актуальною ця проблема стає, коли запущена контекстна реклама: потенційні клієнти бачать пропозицію на сторонніх інтернет-ресурсах, натискають кнопку «Перейти на сайт», але не можуть цього зробити.

Втрати від даунтайм актуальні не тільки в сфері PPC, але і з точки зору SEO-просування. Коли контент на інтернет-ресурсі недоступний, індексація роботами пошукових систем відкладається, тому збільшується тривалість часу, який необхідний для потрапляння в ТОП.

Безкоштовні uptime-сервіси для моніторингу сайту

Незалежно від того, наскільки безперебійної є робота хостинг-провайдера, в будь-якому випадку знадобляться сервіси, що допомагають перевірити доступність сайту. Моніторинг — невід’ємна частина функціонування серйозного комерційного онлайн-проекту.

Безумовно, можна отримувати статистичну інформацію безпосередньо від сервера, однак це спровокує додаткові нецільові навантаження. Тому, незважаючи на невеликі похибки, робота спеціальних uptime-сервісів все-таки є кращою. Якщо цікавить, як перевірити доступність сайту, скористайтеся ресурсами для моніторингу.

Site24 × 7

Робот даного сервісу автоматично переходить на домен один раз на годину. Серед особливостей і переваг даного варіанту:

  • наявність додатків для перевірки серверів на Windows, Linux, FreeBSD і OS X;
  • безкоштовне використання протягом тестового періоду (один місяць);
  • в разі оформлення передплати — можливість моніторити до 10 веб-сайтів щохвилини.

Також Site24 × 7 може похвалитися простим інтуїтивно зрозумілим інтерфейсом.

SiteUptime

Ще один популярний сервіс безкоштовного моніторингу, який має наступний функціонал:

  • при безкоштовному використанні моніторити можна тільки один онлайн-ресурс;
  • майданчик здійснює перевірку один раз на 30 хвилин;
  • SiteUptime моніторить сайти відразу по декількох протоколах (HTTP, FTP і POP3).

Примітно, що при безкоштовному використанні можливий бонус у вигляді перевірки ще одного веб-ресурсу, але для цього потрібно розмістити посилання на сервіс у себе на сайті.

Pingdom

Даний сервіс є одним з найбільш популярних, проте працює виключно на платній основі. У числі можливостей цього сервісу:

  • безкоштовні послуги протягом двох тижнів після реєстрації;
  • додаткова опція збору статистики про дії відвідувачів;
  • наявність перекладу на інші роботи з Android і iOS.

Частота перевірок, кількість веб-сайтів і наявність спеціальних функцій будуть залежати від того, який тарифний план обрали.

UptimeRobot

UptimeRobot також знаходиться в рейтингу найбільш популярних варіантів. Сервіс має такі функції:

  • отримання сповіщень за допомогою електронної пошти, пуш-повідомлень, SMS і т.д.;
  • пошук за ключовими словами, перевірка заданого порту і запуск Ping;
  • можливість моніторингу до 50 різних сайтів кожні 5 хвилин.

Таким чином, UptimeRobot є одним з найбільш якісних сервісів, якщо враховувати періодичність перевірки і кількість доступних веб-ресурсів в безкоштовній версії. При платному застосуванні можливості стають ще більшими.

Як вибрати хостинг з найкращим Uptime?

Перш ніж приймати рішення про співпрацю з певним хостинг-провайдером, варто переконатися в якості пропонованих послуг. Показники аптайма в даному контексті є одним з вирішальних факторів, тому не буде зайвим запросити відповідну статистику у менеджерів компанії.

Часто ефективність роботи залежить не тільки від можливостей хостинг-провайдера, а й від коректного підбору масштабів орендованого сервера. Так, для великих інтернет-проектів є сенс у виборі виділеного сервера.

Якщо хочете отримати впевненість у якісній безперебійній роботі сервера, замовляйте послуги Deltahost. Ми готові забезпечити максимально високий аптайм для успішної реалізації інтернет-проектів.

У цій публікації
Поділитися з друзями

Deltahost
Deltahost - Facebook